Allah Dostları...3 (Tevazu ve İncelik)

                                        ...Tevazu ve İncelik...


Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır.  Neden sonra yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli''nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

   O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli''ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli: "Helal değildir'' diye bu kurbanı geri çevirir.

   Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana''ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar.
Mevlana şöyle der:
-Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir. 
 

   Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergâhı''na gider ve Hacı Bektaş Veli''ye Mevlana''nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli'ye sorar. Hacı Bektaş da söyle der:
 
  - Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir...! 
Böylesi tevazu ve incelikle birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen birinsan olmamız dileğiyle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !